Správny výber autosedačky - nová norma i-Size

Nová norma i-size

Čo to vlastne je nová norma pre autosedačky ECE R129? Treba kupovať nové autosedačky?

Cieľom tejto normy je, aby boli deti vozené v autách viac chránené. Zároveň, aby nové autosedačky boli vyrábané už podľa i-Size normy, ktorá uľahčuje rodičom používanie a výber vhodnej autosedačky tým, že nerieši váhu dieťaťa, ale jeho výšku, vek a sú kladené ešte vyššie podmienky na bezpečnosť.

I naďalej ostáva v platnosti aj stará norma ECE R44 podľa ktorej sa autosedačky naďalej vyrábajú a predávajú a sú bezpečné. Cieľom je postupný prechod na autosedačky vyrábané podľa normy i-Size, kedy už aj automobily budú na tieto nové pravidlá prispôsobené. Ak máte doma autosedačku vyrobenú podľa normy ECE R44, tak je všetko v poriadku a môžete ju naďalej používať.

 

Norma i-Size ECE R129 v bodoch:

  • Autosedačky už rozdeľuje podľa telesnej výšky a veku dieťaťa (nové kategórie ešte nie sú úplne presne určené, ale pôvodná 0-13kg je i-Size 40-83cm, kategória 9-18kg je i-Size označená ako 76-105cm a autosedačky pre najväčšie deti 15-36kg majú kategóriu označenú ako i-Size 100-150cm) 
  • Preprava s orientáciou proti smeru jazdy až do 15 mesiacov ( dôvodom je, že pri čelnom náraze poskytuje takáto autosedačka obrátená proti smeru jazdy lepšiu ochranu hlavy a krku
  • Platí len pre ISOFIX
  • Na autosedačkách musí byť aj bočná ochrana proti nárazu, vďaka čomu sú autosedačky ešte kvalitnejšie
  • Deti do 125 centimetrov výšky už nesmú používať tzv. podsedák. Ten totiž pre menšie deti nezabezpečuje správne uchytenie bezpečnostného pásu a pri vystrelení bočných airbagov zabezpečuje autosedačka s chrbtovou a hlavovou opierkou lepšiu ochranu.
  • Na autosedačkách je štítok, kde je uvedené, podľa ktorej normy bola schválená.

 

Na čo netreba zabúdať?

Po skúsenostiach z predajne, kedy sa od rodičov dozvedáme, že bežne vozia deti v autách nepripútané, alebo s nedotiahnutými pásmi, chceme apelovať hlavne na to, že bez dobre dotiahnutých pásov autosedačka NIE JE bezpečná. Vnútorné pásy v autosedačke treba pri každom vyberaní dieťaťa povoliť a následne, keď dieťa dávate späť do autosedačky, treba tieto pásy dotiahnuť. Pravidlo je, že pod správne dotiahnutý pás Vám vojdú maximálne 2 prsty. Vtedy viete, že je Vaše dieťa dobre pripútané a pri prípadnom náraze z autosedačky nevyletí.

 

 

 romer-autosedacka-baby-safe-i-size_1