Správny výber autosedačky - nová norma i-Size

Nová norma i-size

Čo to vlastne je nová norma pre autosedačky ECE R129? Treba kupovať nové autosedačky?

Cieľom tejto normy je, aby boli deti vozené v autách viac chránené. Zároveň, aby nové autosedačky boli vyrábané už podľa i-Size normy, ktorá uľahčuje rodičom používanie a výber vhodnej autosedačky tým, že nerieši váhu dieťaťa, ale jeho výšku, vek a sú kladené ešte vyššie podmienky na bezpečnosť.

I naďalej ostáva v platnosti aj stará norma ECE R44 podľa ktorej sa autosedačky naďalej vyrábajú a predávajú a sú bezpečné. Cieľom je postupný prechod na autosedačky vyrábané podľa normy i-Size, kedy už aj automobily budú na tieto nové pravidlá prispôsobené. Ak máte doma autosedačku vyrobenú podľa normy ECE R44, tak je všetko v poriadku a môžete ju naďalej používať.

 

Norma i-Size ECE R129 v bodoch:

  • Autosedačky už rozdeľuje podľa telesnej výšky a veku dieťaťa (nové kategórie ešte nie sú úplne presne určené, ale pôvodná 0-13kg je i-Size 40-83cm, kategória 9-18kg je i-Size označená ako 76-105cm a autosedačky pre najväčšie deti 15-36kg majú kategóriu označenú ako i-Size 100-150cm) 
  • Preprava s orientáciou proti smeru jazdy až do 15 mesiacov ( dôvodom je, že pri čelnom náraze poskytuje takáto autosedačka obrátená proti smeru jazdy lepšiu ochranu hlavy a krku
  • Platí len pre ISOFIX
  • Na autosedačkách musí byť aj bočná ochrana proti nárazu, vďaka čomu sú autosedačky ešte kvalitnejšie
  • Deti do 125 centimetrov výšky už nesmú používať tzv. podsedák. Ten totiž pre menšie deti nezabezpečuje správne uchytenie bezpečnostného pásu a pri vystrelení bočných airbagov zabezpečuje autosedačka s chrbtovou a hlavovou opierkou lepšiu ochranu.
  • Na autosedačkách je štítok, kde je uvedené, podľa ktorej normy bola schválená.

 

Na čo netreba zabúdať?

Po skúsenostiach z predajne, kedy sa od rodičov dozvedáme, že bežne vozia deti v autách nepripútané, alebo s nedotiahnutými pásmi, chceme apelovať hlavne na to, že bez dobre dotiahnutých pásov autosedačka NIE JE bezpečná. Vnútorné pásy v autosedačke treba pri každom vyberaní dieťaťa povoliť a následne, keď dieťa dávate späť do autosedačky, treba tieto pásy dotiahnuť. Pravidlo je, že pod správne dotiahnutý pás Vám vojdú maximálne 2 prsty. Vtedy viete, že je Vaše dieťa dobre pripútané a pri prípadnom náraze z autosedačky nevyletí.

 

 

 romer-autosedacka-baby-safe-i-size_1

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie