Ako správne vybrať školskú tašku

endy_19003_gNástup do školy je zásadná životná udalosť nielen pre dieťa, ale aj pre celú rodinu. Zrazu pribudnú nové povinnosti a úlohy, na ktoré si musíme zvyknúť. Pre prváka je potrebné zaobstarať školské potreby a vybrať vhodnú stoličku a stôl na učenie. Najdôležitejšou výbavou pre žiaka je jeho školská taška, ktorá ho bude sprevádzať na ceste do a zo školy. Výber vhodnej tašky je naozaj dôležitý.

Pri výbere novej školskej tašky je pre rodiča hlavným parametrom vek a výška dieťaťa. Pre dieťa, je to samozrejme dizajn :-)

A pretože batoh bude dieťa nosiť denne do školy a pozerať sa naň, je naozaj podstatné, aby sa mu páčila. Tu je dobrým tipom, keď si rodič vyberie 3 až 5 tašiek, ktoré zodpovedajú jeho požiadavkám (veľkosť, váha, ergonómia, zdravotné hľadisko, reflexné prvky..) a potom dá z týchto už preverených a vyhovujúcich tašiek možnosť dieťaťu vybrať si.

Aké sú základné kritéria pri výbere vhodnej tašky?

 1.  váha tašky - v našej ponuke nájdete naozaj skvelé ľahučké batohy a aktovky
 2.  reflexné prvky - naozaj platí, že je dôležité "byť videný"
 3.  ergonomicky tvarované popruhy - ideálne aj s možnosťou nastaviteľného hrudného pásiku
 4. dobre polstrovaný chrbát
 5. vodeodolná úprava
 6. pútko na zavesenie
 7. tvrdé dno
 8. jednoduchá manipulácia s taškou (aby si dieťa vedelo tašku samo otvoriť/zatvoriť a dať na chrbát)
 9. výrobca - áno, ako pri všetko aj tu platí, že je lepšie staviť na overeného a kvalitného výrobcu. Z vlastných skúseností určite vrelo odporúčame značky v našej ponuke, ktoré sme vyskúšali na našich deťoch. A verte, že ich denne podrobujú poriadnym skúškam odolnosti :-)

Obzvlášť pri prvákoch je pri výbere vhodnej tašky najdôležitejších kritériom výška - tu bývajú medzi deťmi aj 20cm rozdiely, čo je pri výbere tašky naozaj zásadný ukazovateľ. V našej ponuke nájdete kvalitné a overené tašky od výrobcov Topgal a Hama či Step by Step, ktoré majú v ponuke aj tašky zamerané na drobné deti.

 • pre menších prváčikov odporúčame:
  • pre deti menšie ako 120cm - odporúčame napríklad jednokomorové batohy Topgal modelovej rady BEBE (výška batohu je 37cm)
  • pre drobné deti sú tiež vhodné aj batohy Topgal z rady ENDY
  • zo značky Hama sú pre prvákov vhodné hlavne aktovky, ktoré samostatne stoja, vážia iba 750g a majú výšku iba 34,5cm
 • pre prváčikov nad 120cm je ponuka širšia a je si z čoho vyberať
  • Topgal modelová rada COCO patrí medzi najobľúbenejšie, je vhodná počas celého prvého stupňa, má tri komory, váhu cca kilo a 40cm na výšku.
  • tiež obľúbené sú z tejto značky aj ruksami ELLY, ktoré nevážia ani kilo, majú výšku 41cm a tiež vydržia celý prvý stupeň základnej školy
  • zo značky Step by Step stojí určite za pozornosť napríklad modelová rada Grade, ktorá obsahuje odnímateľný hrudný popruh (výborný na dobré rozloženie váhy ruksaku pri dlhšom nosení na chrbte, zároveň sú tu vychytávky ako otváranie a zatváranie tašky na magnet, snímateľný magnetický obrázok,  výška je 41cm a váha iba 0,86kg. Čerešničkou na torte je, že tašky sú vyrábané z recyklovaných pet fľiaš. Na jednu sa ich použije až 37ks.

 

Celú ponuku školských batohov a aktoviek pre prvákov nájdete tu - https://www.kmart.sk/skolske-tasky-a-aktovky-pre-prvakov/